Jednoducho Pilates

Je to jedna z najefektívnejších fitnessmetód, ktoré boli vyvinuté v oblasti formovania postavy. Systém Pilates využívajú nielen v oblasti fitness, ale pomôžu si ním aj lekári a fyzioterapeuti. Vedia prečo!

Čo robí z Pilates Pilates?

Sú to presné pohyby, vykonávané pod dohľadom odborníka, ktorý má s cvičením vlastné skúsenosti. Pilates treba cvičiť dôsledne a presne. Nie je to aeróbne cvičenie, kde hopsáte ako zajko. Treba cvičiť s plným vedomím a sústredením. Dôležitý je každý milimeter, ktorý môže celý cvik buď pokaziť alebo z neho urobiť zázračnú medicínu. Pilates je výborný spôsob ako sa zbaviť menších bolestí chrbta a ideálne cvičenie v období rekonvalescencie, po zranení alebo operácii. Spevňuje hlavne tie partie tela, ktoré sú zásadné pre správne držanie tela. Pilates pracuje nielen so svalmi ale aj s dychom, na ktorý sa počas cvičenia sústredíte.

Tušili ste vôbec?

Mnohí ani netušia, že existujú dva druhy svalov. Cvičenie pilates to vie a s týmto poznatkom aj vo veľkom narába. Prvý druh je pohybový – sú to svaly, ktoré hýbu našim telom. Druhú skupinu predstavujú svaly spevňujúce, ktoré sú zodpovedné za držanie nášho tela. Medzi týmito dvoma zložkami musí vládnuť harmónia a treba, aby bol ich pomer vyvážený. Inak dochádza k poruchám držania tela a poruchám pohybového aparátu. Čím viac sa vyvinie pohybová zložka, tým ochabnutejšia je spevňujúca. Toto je príčina guľatých ramien, podsadenej panvy a vpuklého bruška.

Tajomstvo Pilates

Pilates má silnú teoretickú základňu a je veľmi premyslené. Pracuje s tzv. powerhousom. Je to centrum tela, z ktorého vychádzajú všetky pohyby. Je to stredná časť tela, brucho, sedacie svaly, a svaly chrbta. Každý pohyb začína v tomto ohnisku, ktoré ak nie je dostatočne vyvinuté spôsobuje pohybové problémy a zlé držanie tela.

Dýchanie je takisto dôležitá časť cvičenia. Dych je dobrý pomocník chráni nás pred únavou a stresom. Pri cvičení pilates nezadržiavajte dych, ale dýchajte hlboko a s plným vedomím. Takéto dýchanie podporuje aj spaľovanie.

Pilates nerobí výnimky. Niekomu sa môže zdať príliš ženský, inému náročný alebo nevhodný pre deti. Pilates je hlavne individuálny a citlivý k jednotlivcovi a jeho potrebám. Takže už žiadne vyhováranie. Môžete ho cvičiť aj vy!

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *